Kolonnekjøring på vinterstid over de norske fjellovergangene kan være ganske krevende og litt ubehagelig. Nylig fikk vi oppleve de voldsomme vindkreftene over Hemsedal da vi var på vei mot Bergen. Da måtte vi kjøre i kolonne over den mest utsatte strekningen over fjellet. Når jeg tenker meg om så tror jeg faktisk dette er den første kolonnekjøringer jeg har gjort, foruten om ved veiarbeid, rassikring eller lignende.
Kolonnekjøring over Hemsedal RV.52 mars 2017 i sterk vind og snøfokk. Foto: Tormod Gundersen.
17. mars skulle vi over Hemsedal og grunnet sterk vind og snøføyk ble det kjørt kolonne over fjellet. Det var en god beslutning i dette været. Vi måtte kjøre med sikt mellomrom og ha på nødblinken.
Kolonnekjøring over Hemsedal fjellovergang på vei mot Bergen. Foto: 17. mars 2017 av Tormod Gundersen.
Kolonnekjøring over Hemsedal på vei ned mot Borlaug hvor kolonnen opphørte. Foto: 17.03.17 av Tormod Gundersen.
Forhåndsregler og kjøreregler er hentet fra Statens veivesen
Slik kjører du i kolonnekjøring
Det er påbudt å ha refleksvest i bilen. Refleksvesten skal oppbevares slik at du får tak i den fra førersetet. Det er også påbudt å ha med varseltrekant. Husk også å ha med førstehjelpsveske i bilen.
Tips! Les også hva du bør ha i førstehjelpsskrinet hjemme!
Sist oppdatert 25. mai 2024