Mat

Krydder

Safran – Verdens dyreste krydder

Publisert:

Oppdatert:

Kategorier

Safran er verdens dyreste krydder målt etter pris per gram – ett gram koster vanligvis mellom 54 og 100 kroner. Krydderet brukes blant annet i matlaging, som fargestoff, i medisinske preparater og i parfymeproduksjon.

Safran utvinnes fra de tørkede arrene (pollenbærerne) til en spesiell krokusblomst, Crocus sativus L., som blomstrer i en kort periode i oktober og november. Høsting skjer for hånd, ofte ved hjelp av pinsett, og prosessen er svært tidkrevende. Jo lengre og mer intakte trådene er, desto høyere regnes kvaliteten på safranen.

Safran
Safran fås kjøpt på spesielle invandrer butikker og vanligvis på enkelte dagligvare butikker som Coop Prix og Meny. 1 gram koster 54-100 kr.

Krydder med lange tradisjoner

I dag står Iran for rundt 95 % av verdens safraneksport, men tidligere ble krydderet også dyrket i Spania og Sør-Frankrike, hvor det har dype historiske røtter. Safran er blant annet nevnt i Det gamle testamentet, i Høysangen 4,14. I flere land brukes det dessuten som et middel med helsefremmende egenskaper.

Pris og typer

Den kjente kokken Arne Brimi anbefaler å kjøpe safrantråder, som altså er ekte (les her). Ikke kjøp pulver-typen fordi det er blandet ut, og du vet ikke hva du får.

Prisen per kilo varierer fra 50 000 til 100 000 kroner. Det tilsvarer en kostnad på mellom 54 og 100 kroner per gram (tilgjengelig i boks).

safran
Safran fås kjøpt i små plastikk esker hvor 1 gram koster mellom 54-100 kr.

Safran som smakstilsetter i mat

Safran brukes ofte i matlaging, blant annet i den kjente spanske retten paella, den franske fiskesuppen bouillabaisse og den italienske risotto alla milanese. Generelt kan safran tilsettes i ris for å gi en vakker gyllengul farge. Den egner seg også godt i bakverk, for eksempel i lussekatter.

Min erfaring og anbefaling

Basert på min erfaring har safran en svært karakteristisk smak som lett kan bli for dominerende dersom man bruker for mye. For mye safran kan faktisk ødelegge hele smaken i retten. Derfor anbefaler jeg å starte med små mengder, og heller justere gradvis hvis man ønsker en sterkere smak. Safran passer spesielt godt til fugl, men ikke til alle typer mat. Selv om safran regnes som verdens dyreste krydder, mener jeg ikke at det nødvendigvis er det beste.


  • Tips! Les også om mitt favoritt krydder pepper.

Legg igjen en kommentar

Dette nettstedet bruker Akismet for å redusere spam. Finn ut mer om hvordan kommentardataene dine behandles.